ČeskyEnglishDeutschPolskiTřebechovické muzeum Betlémů na Facebooku

BABIČČINY BETLÉMY - výstava

Datum konání: 15.11.2018–3.2.2019

Babičky betlemářky jsou velice kreativní a pro potěšení svých blízkých vytváření betlémy z různých materiálů. Ve výstavě naleznete kromě tradičních vyřezávaných betlémů ze dřeva také betlémy z těsta, perníku, keramiky, látky, kukuřičného šustí, papíru nebo třeba skla.

A jak se k tomuto koníčku dostaly? Jsou to zajímavé příběhy. Paní Eliška Richterová svůj první betlém vyřezala před 15 lety, to jí bylo 71 let. Do dnešního roku má na svém kontě okolo padesáti vyřezávaných betlémů, které rozdává své velké rodině a známým.

Pavlínu Šafránkovou k vytváření betlémů přivedla lítost nad nepovedenými figurkami jejího manžela řezbáře, které končily v bedně na dřevo u kachlových kamen. Figurky začala opravovat a tak vznikl celý betlém.

Figurky z kukuřičného šustí vytváří Jana Jarkovská, která v letošním roce získala cenu „Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje“.  Vystavujeme její cyklus „Rok na vsi“, který znázorňuje zvyky, tradice a činnosti na venkově v průběhu celého hospodářského roku.

Přijďte si vychutnat vánoční atmosféra a třeba i najít inspiraci. 

« zpět na kalendář akcí

NAHORU