ČeskyEnglishDeutschPolskiTřebechovické muzeum Betlémů na Facebooku

Kouzelné obrázky Marie Fischerové Kvěchové

Datum konání: 17.5.2019–29.9.2019

Kouzelné obrázky Marie Fischerové Kvěchové

V muzeu můžete navštívit novou výstavu věnovanou malířce, ilustrátorce a módní návrhářce Marie Fischerové Kvěchové (1892 – 1984). Proslavila se především jako ilustrátorka dětských knížek, která si získala srdce malých i velkých čtenářů. První knihu lidových říkadel a písniček „Našim dětem“ vydala v roce 1916. Dále následovalo mnoho dalších titulů např. „Paci, paci, pacičky“, „Babička“, „Skřivánčí písně“, „Broučci“, „Můj památníček“, „Jarabáček“. V roce 1929 vyšel poprvé Kožíškův slabikář „Poupata“ “, který ilustrovala a ze kterého se učilo mnoho generací, a to až do roku 1948, kdy vyšlo jeho poslední, upravené vydání.

Malířčinou celoživotní inspirací byly děti a lidové umění. Setkáváme se s nimi na nespočetných kresbách, malbách a portrétech. Její kresby si našly uplatnění i v mnoha oblastech užitého umění, objevovaly se na dopisnicích, na firemních propagačních materiálech, betlémech, kalendářích, na dětských hracích kostkách, vystřihovánkách, obrazech pro školy, pohlednicích, knihách, její pohádky byly na diafilmech…

Marie Fischerová-Kvěchová se věnovala i textilní tvorbě, navrhovala dětské a ženské oděvy, oblečky pro loutky, dezény potištěných textilií. V roce 1925 získala za svoje práce zlatou medaili na Mezinárodní výstavě užitého umění a průmyslu v Paříži.

Zájem o lidové umění a zejména o kroje u ní vypěstovala její matka Marie Kvěchová. Malířka i s rodinou podnikala cesty na Slovensko do oblasti Trenčína, Zvolena, Liptovského Mikuláše, na Chodsko, do Pojizeří, Slezska, na Slovácko, Kopanice, Valašsko. Za lidovým uměním cestovala i do zahraničí, na Zakarpatskou Ukrajinu, do Jugoslávie a Bulharska. Z cest si přivážela mnoho studijního materiálu v podobě kreseb lidových krojů a portrétů místních obyvatel.

Výstava představí část rozsáhlé sbírky Josefa Hánla, který již více jak 30 let sbírá vše z tvorby této autorky. Na vernisáž přijala pozvání malířčina vnučka Helena Kratochvílová, která společně se svým bratrem Janem Borkem zavzpomínala na jejich babičku.

Výstava bude otevřena do 29.září 2019. Rozšířili jsme i sortiment muzejní prodejny o knihy, dřevěné kostičky a pohlednice MFK.

« zpět na kalendář akcí

NAHORU