ČeskyEnglishDeutschPolskiTřebechovické muzeum Betlémů na Facebooku

VÝSTAVA BETLÉMŮ RODINY SOCHOROVÝCH

Datum konání: 16.11.2023–4.2.2024

Betlémy ze sbírek rodiny Sochorových a poprvé vystavený betlém Karla Capicara

Výstava představí rodinnou sbírku betlémů Martina a Jakuba Sochových, kteří je nejen sbírají, ale také sami vytvářejí. Betlémy mají v rodině dlouhou tradici a Jakuba obklopovaly

od dětství, a tak je v roce 2005 začal sám vyřezávat. Vytvořil několik betlémů a později požádal svého otce Martina Sochora, zda by mu nepomohl uvést figurky do pohybu. Vytvořili několik pohyblivých betlémů. Společně se věnují i vytváření betlémů do ořechů různých velikostí, krabiček od sirek, figurky umisťují do skříněk a pod skleněný šturc. Vyrábí drobné mechaniky, které se líbí dětem i dospělým.

Z jejich sbírky historických betlémů uveďme např. pohyblivý betlém Bohumila Samka z Lomnice nad Popelkou, králické betlémy, papírový malovaný betlém Dagmar Novotné.

Pro výstavu se Sochorovým podařilo získat i betlém od příbuzných ze Dvora Králové nad Labem. Jedná se o rodinný betlém, který vytvořil Karel Capicar na konci 19. století. Figurky vytvořili řezbáři z Levínské Olešnice, Nové Paky a okolí. Jeho základna je přes tři metry dlouhá a jeden metr hluboká, dálinu tvoří obraz stejné velikosti od neznámého autora. Tento betlém je poprvé vystaven pro širokou veřejnost, dodnes byl stavěn každoročně jen v soukromí pro rodinu a přátelé – a to nepřetržitě po dobu 150 let.

« zpět na kalendář akcí

  Kudyznudy.cz - tipy na výlet

 

  

Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety.

NAHORU